Mead Madness Cup

Mead Madness Cup 2020

Konkurs Mead Madness Cup to wydarzenie, które już na dobre zapisało się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Pomimo panującej epidemii oraz decyzji o odwołaniu tegorocznej Konferencji Europejskich Miodosytników, nie mogliśmy przerwać trwającej od kilku lat ciągłości konkursu MMC. Odbędzie się on pod koniec Października, tradycyjnie już w Polsce.

Data konkursu została ustalona na weekend 23-25 Października 2020. Dokładne miejsce zostanie potwierdzone w późniejszym terminie.

W tegorocznej edycji czeka kilka niespodzianek. Największa z nich jest zmiana formuły konkursu HOME tak, aby przypominał bardziej konkurs PRO. Oznacza to między innymi rozszerzenie kategorii. Mead Madness Cup 2020 HOME będzie rozgrywany w 11 odrębnych kategoriach. Co za tym idzie, przyznane zostaną medale za pierwsze 3 miejsca w każdej z kategorii. Aż 33 medale zostaną rozdane. Konkurs PRO również ulegnie delikatnej zmianie, a mianowicie wprowadzona zostanie nowa kategoria- kategoria OPEN (M4X). W kategorii tej, komercyjni producenci miodów pitnych i nie tylko, będą mogli zgłosić napoje alkoholowe zawierające miód. Mogą to być destylaty, nalewki, likiery, wódki z dodatkami miodów, trunki leżakowane w beczkach po miodzie itp. Następna zmiana, która postanowiliśmy wprowadzić, jest zwiększenie limitu zgłaszanych miodów. Każdy miodosytnik będzie mógł zgłosić aż 3 miody w każdej z kategorii. W praktyce oznacza to, iż domowi miodosytnicy będą mogli zgłosić maksymalnie 33 miody pitne, a profesjonaliści aż 36.  Jak zwykle zachęcam do śledzenia strony internetowej konkursu oraz profilu na Facebooku gdzie można znaleźć niezbędne informacje i wskazówki.

Domowi miodosytnicy muszą liczyć się z kilkoma jeszcze zmianami. Najmniej popularna będzie wprowadzenie opłat za każdy zgłoszony miód. Była to decyzja, którą podjęliśmy szczególnie ciężko i poprzedzona była wieloma dyskusjami i wyliczeniami. Konkurs Mead Madness Cup generuje coraz więcej pracy oraz kosztów, wiec postanowiliśmy w taki sposób choc częściowo je zrekompensować. Ustaliliśmy koszt na poziomie 20 PLN od każdego zgłoszonego miodu. Kwota ta pozwoli nam na pokrycie części kosztów związanych z: obsługą konkursu, przesyłkami metryczek i nagród oraz zakupem materiałów biurowych i eksploatacyjnych.

Mamy również bardzo dobra wiadomość dla domowych miodosytników. A w zasadzie dwie. Ale po kolei. 

Przy współpracy z Augustowska Miodosytnia przygotowaliśmy wyjątkową nagrodę. Zwycięzca konkursu Mead Madness Cup HOME, który otrzyma tytuł GRAND CHAMPION oraz pamiątkowe trofeum, będzie miał możliwość powtórzenia zwycięskiej receptury w profesjonalnej miodosytni. Zwycięski miód będzie mógł zostać wyprodukowany przez niego osobiście w Augustowskiej Miodosytni. Miód ten następnie trafi do sprzedaży, a pierwsze 50 butelek wyprodukowanego według oryginalnej receptury miodu pitnego trafi w ręce jego twórcy. Dodatkowo miód ten będzie sygnowany jego imieniem, nazwiskiem oraz własnoręcznym podpisem. Augustowska Miodosytnia zapewni także 1 nocleg na terenie Augustowa.

Ostatnia niespodzianka jest skierowana wyłącznie do miodosytników z Polski. Wyniki konkursu MMC HOME 2020 będą brały udział w dodatkowym wyścigu. Postanowiliśmy ukoronować najlepszego domowego miodosytnika z Polski poprzez przyznanie jemu/jej tytułu Mistrza Polski. Za każdy zdobyty przez polskiego miodosytnika medal, przyznane będą punkty. Za zloto- 3 punkty, za srebro- 2 punkty oraz 1 punkt za brąz. Zdobywca tytułu Grand Champion otrzyma dodatkowe 3 punkty. Miodosytnik z największa ilością punktów uzyska tytuł Mistrza Polski. W przypadku remisu, grono sędziowskie przyzna tytuł w trybie orzeczniczym (po dyskusji, degustacji i analizie dalszych zajętych miejsc w konkursie).

Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany spotkają się z Państwa entuzjazmem. My już nie możemy się doczekać. Zachęcam was do śledzenia naszej strony internetowej, profilu Facebookowego oraz innych mediów społecznościowych.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Jarek – Dyrektor MMC 2020

podziel się / Share

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email